Císařský řez

Rozdělení, příprava, průběh

císařský řez

Způsob porodu pro jednu ženu nepředstavitelný, pro druhou zbožné přání a jediná možná volba, jak přivést dítě na svět.

Emoce v debatách týkajících se vedení porodu jsou velmi často vyhrocené. Není proto divu, že oba tyto extrémní přístupy jsou opředeny řadou mýtů a „strašáků“ často podložených na faktech typu „jedna paní povídala…“.

Ať už na porod Císařským řezem máme jakýkoliv názor, nelze opomenout fakt, že se díky Císařským řezům narodí v ČR každé 4-5. dítě. Máte-li zálibu ve statistikách, určitě na internetu najdete porodnice, které se pyšní pouze 5% SC, oproti těm s 26 i více %.

Mohu pak doporučit stránku www.jaksekderodi.cz (bohužel jsou to někdy data téměř 10 let stará, porodnictví zaznamenává v posledních letech opravdu mohutný posun).

Při posuzování těchto čísel musíme vzít v úvahu i to, zda se porodnice specializuje na patologické porody (předčasné porody, porody vícerčat, onemocnění maminek atd.), zda se jedná o malou lokální porodnici – zaměřenou na fyziologii nebo perinatologické centrum. Pro aktuální data se ptejte na statistiky přímo ve vaší porodnici.

Císařský řez – základní rozdělení:

 

Plánovaný císařský řez

Již během těhotenství nebo na jeho konci jsou známy důvody, pro které by byl vaginální porod velmi riskantní či nemožný.

Někdy je důvod zjevný již několik týdnů či měsíců předem – např. vcestná placenta (placenta praevia), vícečetné těhotenství (krom dvojčat v poloze hlavičkou). Jindy se na nutnost císařského řezu přijde v závěrečných týdnech a dnech těhotenství – šikmá poloha miminka, velmi velký či naopak malý váhový odkad dítěte u polohy koncem pánevním, nebo když miminko naléhá na vchod pánevní jinak než hlavičkou či zadečkem se vztyčenými nožkami atd…

Výhodou v případě plánovaného císařského řezu je pro vás čas: ptát se lékaře na důvody rozhodnutí pro císařský řez, rizika, domluva data (většinou 38-39tt.), zavčas vyřízení předoperačního vyšetření (odběry krve, někdy ARO).

 

Jak takový porod probíhá?

Před nástupem do porodnice si zjistěte: 

  • Zda může být doprovod během porodu nebo i přípravy na něj s vámi (liší se v každé porodnici)
  • Kdy se dostavit na příjem (většinou ráno před plánovaným porodem, někdy např. z důvodu dalekého dojíždění odpoledne/večer předem)
  • Na jakém pokoji budete na porod čekat (samostatný, společný s dalšími ženami – zda je možná přítomnost partnera)
  • Jaké léky (pokud berete či je vám dali přímo jako premedikaci k císařskému řezu) a kdy požít/nepožít
  • Zda můžete před porodem miminku odstříkat mlezivo a zda mu bude po porodu, než se dáte dohromady podáno (dobré vědět při těhotenské cukrovce)
  • Jak probíhá či neprobíhá bonding miminka, zda jej může provést tatínek
  • Jaké jsou možnosti anestezie (dejte na domluvu i doporučení lékaře na ARO oddělení, pokud tam půjdete)
  • Za jakou dobu od porodu se budete moci vidět/starat o miminko, ptejte se, jak probíhá nejčastěji rekonvalescence, ať si umíte představit, co vás čeká

 

císařský řez

V případě plánovaného císařského řezu si připravte:

  • S sebou punčochy či bandáže, PA vám je před porodem pomůže nasadit, stejně tak vám bude zavedena cévka do močového měchýře
  • Šperky, piercingy, případně zubní protézy nechte doma, sundejte
  • Výhodou je oholená oblast řezu (tzn. oblast horního kraje spodních kalhotek)
  • Od půlnoci buďte lačná, max. pijte po douškách vodu
  • Vezměte si předepsané léky před anestezii
  • Pověřte partnera, ať hlídá fotoaparát, ať máte vzpomínku 😊
  • Domluvte se s ním, zda chce v případě možnosti provést bonding

Typy anestezie:

Epidurální – jste při vědomí, má pomalejší nástup cca 20 min, proto je vhodná při plánované SC. Cítíte škubání, tahání, ne bolest, ihned vidíte své miminko. Aplikuje se před porodem na boku s vyhrbenými zády (někdy v sedě). Po porodu je výhodou přidání nižší dávky do katetru, aby nástup bolesti nebyl tak prudký. Při akutním řezu mají výhodu ty ženy, které katetr s analgezií mají již zavedený pro tišení porodních bolestí – v tom případě se dá i v akutní situaci pouze navýšit účinná dávka a porod provést v tomto typu anestezie.

Spinální – zavádí se podobně jako epidurální. Výhodou je rychlejší nástup účinnosti – dá se využít i v akutních případech. Opět jste při vědomí. Častěji bývají pooperační bolesti hlavy. 

Celková – nejste při vědomí. Využívá se i v superakutních případech, nebo pokud si přejete být po čas operace uspána. Miminko nevidíte ihned po porodu, ale necítíte za operace vůbec nic. Celková doba SC, kdy jste uspaná je většinou okolo 45 min.

Akutní císařský řez

Takový císařský řez, kdy se náhle vyskytne před začátkem porodu nebo během něj důvod, pro který je další setrvání stavu 2v1 zdraví či život ohrožující pro dítě, matku či oba.

I když nemáte kontrakce a ani vám neodtekla voda, může se stát, že není nač čekat. Např. krvácíte jasnou krví jako při menstruaci na několik vložek – ihned volejte do porodnice, příp. i záchranku, může jít i o minuty. Odteče vám voda a PA či Dr. vyšetří vyhřezlý či naléhající pupečník – opět není čas ztrácet čas. Jsou to extrémně vzácné, avšak ty nejzávažnější možné scénáře. Neděste se jich dopředu, ale kdyby se přece jen odehrávaly nechte zdravotníky pracovat rychle a efektivně, nebojte, na vysvětlení bude po porodu času dost.

 

„Měl to být akutní císař, ale hlavně že za mnou furt někdo chodil s papíry, ať je podepíšu. Bylo to opravdu tak moc akutní a byrokracie ohrozila mé dítě nebo se dalo vyčkat i s rozhodnutím o císaři?“

Věta zazněla z úst jedné mé známé, nicméně by se takto mohla zeptat většina žen, které porodily nakonec akutním císařským řezem po předcházející snaze o vaginální porod. Ano, existuje několik situací (viz. krvácení výše), kdy zachraňujeme život matky/dítěte a máme pár minut. V takové situaci se miminko narodí i 5 minut po příjezdu záchranky a opravdu nikdo se nebude pozastavovat nad papírováním.

Většina situací ovšem tak dramaticky akutní není, ano – vidíme, že miminku se přestává dařit. Záznam srdeční akce nám říká, že nemá více rezerv, aby porod zvládlo, musíme ho dostat rychle ven.  Na porodní pokoj naběhne najednou řada asistentek a lékařů, začnou rychle oblékat punčochy, zavádět cévku do močového měchýře, dávat vám papíry k podepsání. Bohužel i oni jsou otroky byrokracie a často obětmi následných soudních tahanic, a tak „co je psáno, to je dáno“, musí od vás souhlasy získat, i když bohužel není tolik času na klidné a rozvážné vysvětlení a promyšlení. Proto je to taky císař akutní…

císařský řez

Jedním z nejčastějších důvodu je tzv. Nepostupující porod – maminka rodí už X hodin a porod se v různé fázi zastaví… Buď je miminko na pánev své maminky příliš velké, hlavička chce projít jiným než nejmenším možným průměrem, děložní sval maminky nebo i ona samotná jsou často už na pokraji svých sil. Děloha pracuje unaveně, neefektivně, miminko už také může ztrácet své rezervy. V takovém případě by vám personál měl o možnosti akut. císařského řezu s klidným hlasem říci, vysvětlit důvody, proč to asi nejde, udělat třeba ještě kontrolní ultrazvuk v případě, že se jedná o špatně poroditelnou pozici miminka (ano, i když při příjmu byla správná, tak se změnila). Pak i přípravy na operaci popsány výše mohou proběhnout ve větší pohodě. Mějme ale na paměti, že porod je dynamický děj a snadno se přehoupne z této „méně akutní“ varianty v tu „superakutní“. 

Doprovod by měl v tuto chvíli být uklidňujícím pomocníkem pro maminku a dát personálu dostatek prostoru a času na práci a soustředění. Opět nezapomene případně foťák 😊

I přes veškerá očekávání může i náš porod skončit akutním císařským řezem. Proto je výhodou si v rámci přípravy na porod zjistit, jak a co probíhá v mnou zvolené porodnici. Jak je to s přítomností tatínka, bondingem, kojením…

 

A hlavně nezapomenout na fakt, že i porod císařským řezem je porod a cesta, jak přivést zdravé miminko na tento svět.

Bohužel část lidí může v nás ženách vyvolávat pocity typu „je to zjednodušený porod, porod bez bolesti, bez práce“, „nejsi pořádná ženská, když nezvládneš takový základ, jako porodit své dítě“. Sama tyto pocity znám, ale při pohledu na zdravou a šťastnou teď už 6-ti letou dceru jsem vděčná, že se jí dostalo rychlé pomoci.

 Po porodu SC:

  • Strávíte cca den na tzv. pooperačním pokoji, Jipce (všude se tomu říká jinak), který je určen pro maminky po SC.
  • Dětská sestřička by vám měla miminko na požádání kdykoliv donést, případně alespoň hlásí-li se o mléko. Bohužel se i tady naráží na nedostatek personálu a úplně nejde zaručit 100% individuální péče o vás a vaše miminko. Nebojte je to jen na pár hodin, než budete schopna péči zajistit sama.
  • Rána se bude dostávat k sobě, nebojte se říct si o něco proti bolesti, pokud máte epidurální katetr, je zde možnost přidání účinné látky.
  • Čím dřív vstanete a budete schopna chodit, postaráte se i o miminko. Nespěchejte ale na sebe a dopřejte si čas.
  • Jizva bolí, i několik týdnů, měsíců, dbejte na správnou hygienu.
  • Některé porodnice nabízí nadstandartní pokoj i po SC, kde může být tatínek s vámi a miminko též, i když nejste ještě schopna se o vše sama postarat (kde a jak to chodí si opět zjistěte ještě v rámci přípravy na porod).
  • Laktace po SC nastoupí většinou později (4.-5. den), nelekejte se, dejte si čas, případně se ptejte sestřiček, vyhledejte laktační poradkyni, dožeňte s miminkem chybějící bonding, často přikládejte.

 

Sama jsem po porodu císařským řezem měla pocit, že začátek kojení je druhý porod. Mléko nebylo alespoň 3 dny, malá hubla, já se snažila odstříkávat, dokrmovat mateřským mlékem jiných maminek. Nakonec pomohla domácí pohoda, a i neblaze proslulé kloboučky, které mi na 14 dní dodaly odvahu, že malá opravdu hlady neumře a že se to spolu naučíme. Nakonec nám to šlo 13 měsíců, než jsem šla opět do školy 😊

Co bych příště udělala ještě jinak po porodu císařským řezem? Asi se více zaměřila na správnou péči a rehabilitaci po porodu. Naštěstí nemám nyní obtíže, ale v porodnicích se o masážích a rehabilitaci jizvy spíše nemluví a je to škoda. Je to prostě jizva a jizvou zůstane.

Propouští se domů 4.-5. den, když je vše v pořádku. Stehy může odstranit po 7-10 dnech i ambulantní gynekolog. Následuje klasické šestinedělí, někdo udává slabší očistky (z důvodu vyčištění dělohy u císařského řezu), někdo ne

Určitě je nutná delší rekonvalescence a klid než po vaginálním bezproblémovém porodu, ale hlavně bez výčitek! Protože jsme pomocí císařského řezu daly život!

Autor: Martina Nováčková, IG: @matkababkaporodni

císařský řez